Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplama, dişlerdeki estetik ve işlevsel problemlerin ortadan kaldırılması için kullanılan dental yöntemlerden biridir. Lamine kaplamalar veya metal kaplamalara göre farklı üstünlükleri olan bu yöntem, son yıllarda yaygın olarak tercih edilmektedir.

Zirkonyum Kaplama: Güçlü ve Estetik

Zirkonyum kaplama, estetik ve sağlamlık sorunlarının ortadan kaldırılması için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde kullanılan zirkonyum, bir seramik türüdür ve kesinlikle metal içermez, son derece güvenlidir.

Kaplamalar için kullanılan malzeme genellikle zirkonyumdur. Fakat bu malzeme kullanıma geçmeden önce fırınlanarak yüksek bir sıcaklığa maruz bırakılır ve böylece zirkonyum seramiği haline dönüşür. Ardından, hastanın ölçülerine bağlı olarak kaplamalar özel olarak hazırlanır ve doğal dişlerin üzerine yerleştirilir. Bu süreçte, hastanın doğal diş rengine tam uyumlu bir renk elde edilmesi önemlidir. Böylelikle istenen renklere dönüşebilir ve sonuç olarak doğal bir görünüm elde edilebilir.

Zirkonya kaplamalar, isim olarak porselen lamine kaplamalar ile benzerlik gösterir. Bu benzerlikten dolayı ilgili tedavilerin aynı olduğu düşünülür. Ancak bu tedaviler tamamen farklıdır. Lamine kaplamalarda sadece dişlerin ön bölümlerine kaplamalar yapılır ve temel hedef estetik görünümdür.

Zirkonya kaplamalar, dişleri tüm yönleriyle sararak mükemmel bir uyum sağlar. Estetik endişeleri gidermenin yanı sıra dayanıklılık da sağlar. Bu sayede işlevsel sorunlara da çözüm sunar. Ayrıca sadece ön dişlerde değil, aynı zamanda arka dişlerde de kullanılabilir. Diş kaplama yöntemleri arasında özel bir yere sahiptir.

Zirkonyum Kaplama Uygulaması: Adım Adım

Zirkonyum diş, doğal görünümlü sağlam dişler elde etmenin en popüler ve en güvenli yöntemlerinden biridir. İlgili tedavinin başarı oranı ve beklentileri karşılama düzeyi çok yüksektir. Ancak bunlar için uzman bir hekim tarafından ve doğru şekilde uygulanması gerektiği unutulmamalıdır.

Bu tedavinin uygulaması kendi içerisinde farklı adımlardan oluşur. Tedavi için izlenen adımlar şu şekildedir:

 • Konsültasyon

Konsültasyonda hastaların beklentileri dinlenir ve sorunlarının çözümü için uygun tedavi seçenekleri sunulur. En uygun tedavinin zirkonyum kaplama olması durumunda tedavinin nasıl uygulanacağı, ne kadar süreceği, riskleri ve komplikasyonları hakkında bilgi verilir.

 • Dişlerin Hazırlanması

Tedaviye karar verilmesinin ardından doğal dişlerin hazırlanması gerekir. Dişlerin üzerine taç kuron olarak da bilinen kaplamalar yerleşeceği için doğal dişler bir miktar yontularak küçültülür. Bu işlem sırasında hastaya lokal anestezi uygulanır.

 • Ölçü Alınması

Yontma ve küçültme işlemi tamamlandıktan sonra ölçülerin alınması aşamasına geçilir. Ölçüler, özenli bir şekilde alınır ve kaplamaların hazırlanması için laboratuvara gönderilir. Kaplamalar gelene kadar hastaya geçici dişler takılır.

 • Kaplamaların Yapılması

Ölçü ile birlikte renk seçimi de yapılır. Özel fırınlarda ısıya maruz bırakılan bu özel madde, daha sonra ölçülere uygun olacak şekilde şekillendirilir ve kuronlar ortalama 3-5 günde hazırlanır.

 • Kaplamaların Takılması

Hazırlanan zirkonyumlar yontulan dişlerdeki geçici kaplamalar çıkarılarak yerlerine yerleştirilir. Buradaki işlemde özel yapıştırıcılar kullanılır ve kuronların tamamen sabitlenmesi sağlanır. Son kontrollerin ardından diş kaplama nasıl yapılır süreci tamamlanmış olur.

Zirkonyum Kaplamaların Bakımı: Nasıl Uzun Ömürlü Olur?

Kaplamaların kullanım ömrü genellikle 5-10 yıl kadardır. Kullanım ömrünü etkileyen unsurların başında malzeme kalitesi gelir. Ancak bakım da en az onun kadar önemlidir. Kuronların bakımlarının nasıl yapılacağı ve dikkat edilmesi gereken diğer hususlar şu şekildedir:

 • Her dental tedaviden sonra olduğu gibi burada da dişlerin düzenli olarak günde iki defa fırçalanması gerekir.
 • Dişlerin arasına giren gıda artıklarının temizlenmesi için diş ipi kullanılmalıdır.
 • Düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek, olası sorunları erken fark etmeye ve daha basit bir şekilde bu sorunları çözmeye imkan verir.
 • Zirkonya kuronlar oldukça sağlamdır. Ancak yine de aşırı sert gıdaları tüketmemeye, özellikle de sert kabuklu yemişlerin kabuklarını dişlerle kırmamaya özen göstermek gerekir. Olası hasarlardan korumak, bu tedavinin ömrünü uzatacaktır.
 • Yumuşak uçlu fırça ve aşındırıcı olmayan macun kullanılmalıdır.
 • Sigara kullanımından kaçınılmalıdır.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları ve Dezavantajları

Günümüzde yaygın olarak kullanılan zirkonya kaplamaların kendi içerisinde önemli avantajları ve dezavantajları vardır. Avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kolay şekil alırlar ve renkleri, dişlerin doğal rengine döndürülebilir.
 • Renkleri, şekilleri ve yapıları ile doğal dişlere benzerler. Bu sayede doğal sonuçlar verirler.
 • Estetik kaygıları tamamen ortadan kaldırır. Tedavi sonrasında doğal ve estetik sonuçlar, kişinin özgüveninin artmasını sağlar.
 • Oldukça sağlamdırlar. Estetik kaygıları giderdiği gibi dişlere sağlamlık da katar ve işlevsel sorunları da çözer.
 • İçerisinde metal bulunmaz.
 • Uzun ömürlüdürler. Talimatlara uygun olarak hareket edildiğinde, çok uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilirler.
 • Sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı dirençlidirler ve dişlerde hassasiyet oluşmasını engellerler.

Tedavinin birçok avantajı olduğu gibi kendi içerisinde bazı dezavantajları da vardır. Bu dezavantajlar ise şu şekildedir:

 • Diş kaplama fiyatları, diğer seçeneklere göre daha yüksektir.
 • Dişleri tamamen kapladığından, altta oluşan çürüklerin daha geç fark edilmesine neden olur. Bundan dolayı tedaviden önce dişlerin tamamen sağlıklı olduğundan emin olmak gerekir.

Zirkonyum Kaplama Fiyat

Zirkonyum kaplama diş fiyatı, yapılacak işlemlere ve kullanılacak malzemelere bağlı olarak değişiklik gösterir. Her bireyin diş yapısı farklı olduğundan, işlemlerde bazı farklılıklar olabilir. Kaplamaların uygulanacağı diş sayısı, yöntem ve tedavi şekli fiyatları etkileyebilir. Örneğin, eksik dişlerin tedavisi için köprü yöntemi kullanıldığında, diş köprü fiyatları genel kaplama fiyatlarından farklı olabilir. Dolayısıyla, fiyatların belirlenmesi hastanın durumuna ve tedavi planına bağlı olarak yapılır.

Zirkonyum Kaplama: Sizin İçin Uygun mu?

Zirkonyum kaplama, estetik ve sağlamlık açısından en etkili tedavilerden biridir. Ancak her hasta için uygun olmayabilir. Dişlerin genel durumu, dişlerdeki sorunlar, çürükler, diş eti problemleri ve estetik hedefler, tedavinin uygulanabilirliğini etkiler.

Bu tedavi için uygun aday olup olmadıklarını anlamak isteyenler, bir konsültasyona katılmalıdır. Buradaki genel incelemeler ve beklentiler dikkate alınarak, kişi için en ideal tedavi seçenekleri sunulacaktır. Genel olarak bu tedavi, aşağıdaki özelliklere sahip hastalar için uygundur:

 • Diş eksikliği
 • Dişlerdeki kırıklar ve diğer hasarlar
 • Renklenme ve lekelenme sorunları
 • Dişlerdeki boşluklar
 • Diğer estetik kaygılar
 • Çürük ve diş eti problemleri olmayan ve yukarıdaki şartlardan birini veya birkaçını sağlayanlar, bu tedavi için uygun olabilir.

Eğer siz de estetik kaygılar ve sağlamlık problemleri yaşıyorsanız, zirkonyum kaplama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Bu tedavi hakkında detaylı bilgiler almak ve ücretsiz randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplama, dişlerdeki estetik sorunların giderilmesi ve dişlere sağlamlık kazandırılması için uygulanan bir dental tedavidir.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Uygulanır?

Tedavi için öncelikle doğal dişler yontularak hazırlanır. Alınan ölçülere uygun olacak şekilde hazırlanan zirkonyalar dikkatli bir şekilde yerleştirilir, ayarlamalar yapılır ve kaplamalar yapıştırılır.

Zirkonyum Kaplamaların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Normal ağız bakımından farklı bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması, diş ipi kullanılması yeterli olur. Bunlara ek olarak olası hasarlardan korumak için özen göstermek gerekir.

Zirkonyum Kaplamalar Ne Kadar Dayanır?

Talimatlara uygun şekilde hareket edildiğinde kullanım ömrü 10 yıl veya daha uzun olabilir.

Zirkonyum Kaplamalar Kimlere Uygulanabilir?

Dişlerinde çürük, diş etlerinde hastalık olmayan her yaştan kişiye uygulanabilir. Diş eksikliği, dişlerdeki kırıklar, lekelenme problemleri, dişlerdeki boşluklar ve diğer estetik sorunların giderilmesi için kullanılır.

Randevu Formu