Lamine Diş: Estetik Gülüşlerin Anahtarı

Lamine diş tedavisi, dişlerin ön yüzeylerine uygulanan bir dental tedavidir. Estetik amaçlı olarak yapılan bu tedavide, dişlerin ön bölümüne çok ince tabakalar yapıştırılır. Bu tabakalar, porselen veya kompozit reçineden yapılır.

Yapıştırılan tabakalar çok incedir ve ışığı geçirme özelliği vardır. Söz konusu özellikleri sayesinde dişlerin doğal rengini taklit ederler. Ayrıca daha beyaz ve daha düzgün bir görünüm sağlarlar. Bütün bunlar ise hastaların gülüşlerinin daha özgüvenli ve daha güzel olmasına imkan verir.

Lamina diş, farklı estetik diş sorunlarının giderilmesi için uygulanır. Dişlerdeki kırık ve çatlaklar, lekeler, aralıklı ve çarpık dişler, giderilen estetik problemlerden bazılarıdır. Ayrıca dişlerin orantı ve boyutlarının iyileştirilmesi de yine bu yöntem ile gerçekleştirilir.

Ortodontik tedavinin genellikle iki aşamada uygulandığı söylenebilir. İlk aşamada, dişlerin ön yüzeylerinde ince bir şekilde yontma işlemi yapılır ve ölçümler alınır. Ardından, laboratuvarda yapılan porselen tabakalar dişlere kalıcı olarak yerleştirilir. Bu tedavi yöntemi, uzun süreli bir etkiye sahip olup, estetik sorunların tamamen giderilmesini sağlar. Ancak, tedavinin başarısını sürdürmek için düzenli kontrollerin ve doğru bakımın yapılması büyük önem taşır.

Lamine diş fiyatları ise işlemi yapacak doktorun uzmanlığına ve kullanılacak kaplamaların kalitesine göre farklılık gösterir.

Lamine Diş Uygulaması: İşlem Adımları

Yaprak diş tedavisi olarak da bilinen lamine diş uygulaması, kendi içerisinde farklı adımlardan oluşan bir işlemdir. Bu aşamalara ilişkin detaylar şu şekildedir:

Konsültasyon

Bu aşamada dişlerdeki estetik sorunlar belirlenir. Hastaların beklentileri öğrenilir. Tespit edilen soruna nasıl çözüm getirileceği, ortaya çıkan sonucun nasıl olacağı ve kullanılan yöntemin riskleri hastaya aktarılır. Hastanın lamine diş tedavisini kabul etmesi durumunda ikinci aşamaya geçilir.

Dişlerin İnceltilmesi

Kozmetik problemlerin giderilmesi için kullanılacak tabakların yerleştirilmesi için dişlerin ön bölümlerinden ince bir tabaka alınır. Bu işlem son derece özenli bir şekilde yapılır. Hastaların acı duymaları için lokal anestezi uygulanır. Dişlerin doğal yapısına zarar vermemeye çok fazla özen gösterilir.

Ölçü Alma

İnceltilen dişlere yerleştirilecek kaplamalar için ölçü alınır. Ölçüyle birlikte kullanılacak malzemeye de karar verilir. Porselen veya kompozit reçine seçeneklerinden biri tercih edilir ve kaplamaların yapımı için ölçüler laboratuvara gönderilir.

Ölçü alımından sonra yontulan bölgelere geçici tabakalar yerleştirilebilir. Böylece kalıcı olan kaplamalar gelene kadar hastaların dişleri korunur ve estetik problem yaşamamaları sağlanır.

Lamine Dişlerin Yapıştırılması

Laboratuvardan gelen lamineler, özenli bir şekilde yapıştırılır. Yapıştırma için özel bir yapıştırıcı sıvı kullanılır ve daha sonra özel bir ışık ile sıvının sağlam olması sağlanır. Yapıştırma süresi yaklaşık olarak 90 dakikadır.

Yapıştırma süreci son derece hassastır. Milimetrik hassasiyetle işlemler yapılır. İşlemden sonra gerekli kontroller birkaç kez yapılır ve olası sorunlar çözülerek sonucun mükemmel olması sağlanır.

Lamine Dişlerin Bakımı: Sağlıklı ve Uzun Ömürlü Gülüşler

Lamine dişlerin uzun ömürlü olabilmesi için düzenli ve doğru bakım önemlidir. Temel olarak, lamine dişlerin bakımı normal ağız sağlığı için yapılması gerekenlerle benzerlik gösterir. İşte lamine dişlerin doğru şekilde bakımı için dikkate almanız gerekenler:

Günlük Düzenli Temizlik

Yapıştırılan kaplamaların temiz ve sağlıklı kalabilmesi için günlük diş temizliği yapılmalıdır. Bu temizlik için günde iki defa dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Kullanılacak diş fırçasının mutlaka yumuşak olması gerekir. Böylece hem kaplamaları sorunsuz olarak temizler hem de diş eti sorunlarına karşı koruma sağlar.

Düzenli Kontroller

Tedavi sonrasında düzenli olarak doktor kontrollerine gidilmesi gerekir. Bu kontrollerde herhangi bir sorunun olup olmadığına bakılır. Ayrıca gerekli durumlarda dişlerin temizliği profesyonel olarak yapılır.

Aşırı Sert Gıdalar

Sert ve aşırı sert gıdaları ön dişlerle ısırmaktan kaçınmak gerekir. Sert gıdaları ısırmak, kaplamaların zarar görmesine, çatlamasına neden olabilir. Sert çerezler, kabuklu yemişler direkt olarak ön dişlerle yenmemelidir. Ayrıca aşırı asitli içeceklerden kaçınmak da lamine diş tedavisini ömrü için önemlidir.

Diş Sıkma ve Gıcırdatma

Diş sıkma ve gıcırdatma, genellikle istemsiz şekilde yapılır. Birçok insan, uykusunda farkında olmadan dişlerini sıkar ve gıcırdatır. Bu türden sorunu olanların tedavi olarak bu ilgili sorundan kurtulmaları gerekir. Aksi durumda, zaman içerisinde yapılan kaplamaların zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır.

Lamine Dişlerin Avantajları ve Potansiyel Riskleri

Lamine diş tedavisi, kozmetik açıdan sağlamış oldukları nedeniyle günümüzde yoğun olarak tercih edilmektedir. Bu tedavinin kendi içerisinde farklı yararları ve avantajları vardır. Öne çıkan avantajları şu şekildedir:

 • Dişlerin ön yüzlerini kaplayarak dişlerdeki estetik problemleri ortadan kaldırır. Farklı tedavilerle veya yöntemlerle giderilemeyen lekeler, boşluklar ve benzeri kozmetik sorunları giderme konusunda oldukça başarılıdır.
 • Kaplamalar çok incedir ve ışığı belli bir oranda geçirir. Bu özellikleri, takıldıkları dişlerin doğal renklerini taklit etmelerine imkan verir. Dişler, her ne kadar daha beyaz olsa da, halen doğal bir görünüme sahip olur.
 • Tedavi için gerekli olan diş hazırlığı minimal seviyededir. Dişlerin doğal yapısına müdahale, farklı işlemlere göre çok daha sınırlıdır.
 • Tedavinin tamamlanmasının ardından sonuçlar hemen ortaya çıkar. Kozmetik problemlerden, hızlı bir şekilde kurtulmayı sağlar.
 • Dayanıklı malzemelerden yapılan kaplamalar kullanılır. Talimatlara göre hareket edildiğinde, uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılır.
 • Birçok avantajı olmasına karşın bazı potansiyel riskleri de vardır. Tedaviden önce potansiyel risklerin ve olası komplikasyonların da mutlaka dikkate alınması gerekir. İşte o potansiyel riskler ve komplikasyonlar:Tedavi sırasında ve sonrasında dişlerde hassasiyet oluşur. Bu hassasiyet genellikle geçicidir. Doktor tarafından tavsiye edilen diş macunu kullanıldığında, hassasiyetler çok daha erken geçecektir.
 • Her ne kadar sağlam malzemeden yapılanlar da, diş sıkma veya sert gıdaları ısırma gibi nedenlere bağlı olarak çatlayabilirler ya da kırılabilirler.
 • Renk değişimine karşı dirençlidirler, ancak bu durum renklerinin asla değişmeyeceği anlamına gelmez. Yoğun sigara kullanımı, çay ve kahve gibi içeceklerin çok fazla tüketilmesi, renk değişimine neden olabilir.
 • Tedaviden önce dişlerde çürük ve diş eti problemleri olmamalıdır. Dişlerin ön bölümleri kapatıldığından, bu tür çürüklerin normale göre geç fark edilmesi söz konusu olabilir.

Lamine Dişler: Sizin İçin Uygun mu?

Lamine diş, estetik sorunların çözülmesi amacıyla gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi, hızlı ve etkili sonuçlar sağlamasına rağmen herkes için uygun değildir. Öncelikle, tedavinin uygulanabilmesi için hastanın çene ve diş gelişiminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu nedenle, çocuklar ve ergenler için uygun bir tedavi değildir. Ayrıca Çene cerrahisi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bağlantıdan kolayca gidebilirsiniz

Tedavi için aranan bir diğer şart ise adayların dişlerinin sağlıklı olmasıdır. Çürük ve diş eti problemi olanların, ilk olarak bu sorunları tedavi ettirmesi gerekir. Bu şartları sağlayan ve dişlerinde kozmetik sorunlar olanlar, lamina diş tedavisi olabilir. Tedavi ile düzeltilebilen kozmetik sorunlar şu şekildedir:

 • Renk değişiklikleri
 • Kırıklar ve çatlaklar
 • Şekil bozuklukları
 • Aşınmış dişler
 • Aralıklı dişler
 • Çarpık dişler

Eğer sizin de dişlerinizde kozmetik problemler varsa hızlı bir şekilde bunlardan kurtulabilir ve estetik gülüşlere sahip olabilirsiniz. Lamine diş tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Lamine Diş Nedir?

Lamine diş, dişlerin ön bölümünün çok az yontularak bu bölüme porselenden bir kaplama yapıştırılması işlemidir. Temel hedefi, kozmetik sorunların ortadan kaldırılması ve dışarıdan fark edilmemesinin sağlanmasıdır.

Lamine Diş Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bu tedavide ilk olarak dişlerin ön yüzü inceltilir. Bu inceltme, 1 mm’den daha azdır. Sonrasında ise ilgili bölümlerin ölçüleri alınarak kaplamalar hazırlatılır. Hazırlanan kaplamalar, özel bir yapıştırıcı ile ilgili bölümlere yapıştırılır ve son kontrollerin ardından işlem tamamlanır.

Lamine Dişlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Lamine dişlerin bakımı, normal ağız ve diş bakımından farklı değildir. Dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılmasına ek olarak sert gıdalardan kaçınma ve dişleri gıcırdatmamaya özen göstermek gerekir.

Lamine Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Doktor talimatlarına ve tavsiyelerine uyulduğunda, diş bakımı ihmal edildiğinde, 15 seneye kadar sorunsuz şekilde kullanılır.

Lamine Dişler Kimlere Uygulanabilir?

Dişlerinde estetik problemler olanlar ve çene gelişimini tamamlamış kişiler için uygun bir tedavidir.

Randevu Formu