Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, dişlerin doğal rengini kaybetmesine neden olan organik ve inorganik maddelerin özel yöntemlerle temizlenmesidir. Yapılan temizleme işleminin ardından dişler beyaz ve doğal rengini yeniden alır.

Beyaz Gülüşlerin Sırrı: Diş Beyazlatmanın Önemi

Diş beyazlatma yöntemleri, giderek daha popüler hale gelmekte ve insanlar tarafından tercih edilmektedir. Dişlerin genel görünümü üzerindeki etkisi, özellikle gülümserken dikkat çektiği için dişlerin beyazlatılmasına özel bir önem verilmektedir.

Dişlerin beyazlatılmasının sadece fiziksel görünüm üzerinde etkisi yoktur. Aynı zamanda kişinin psikolojisi ve özgüveni üzerinde de anlamlı derecede etkisi olduğu bilinir. Diş beyazlatma işleminin kişiye olan etkileri genel olarak şu şekildedir:

 • Estetik bir görünüm kazanılmasını sağlar. Dişlerini beyazlatanlar, çok daha güzel gülüşlere sahip olur.
 • Kişinin kendisine olan bakış açısını olumlu etkiler, özgüvenini artırır. Daha güzel ve rahat bir gülümsemeye sahip olanlar, sosyal yaşamlarında daha başarılı olur.
 • Beyazlayan dişler, insanların daha genç görünmesine olumlu katkı verir.

Dişlerinin doğal rengini kaybeden kişiler, özellikle sosyal ilişkilerinde dişlerinin görünmemesi ve fark edilmemesi için çaba sarfederler. Bu durum, onların doğal davranış sergileyememelerine, özgüvenlerini kaybetmelerine ve sosyal ilişkilerini yönetmekte zorlanmalarına neden olur. Tüm bunlar, iş yaşamlarını bile olumsuz etkileyebilir.

Buradaki olumsuz etkilerden kurtulmak ise profesyonel olarak yaptırılan ve tamamen güvenli olan diş beyazlatma ile mümkündür. Dişlerin beyazlaması, daha özgüvenli hareket edilmesine ve tüm hayatın bundan olumlu olarak etkilenmesine neden olacaktır.

Zamanın Dişler Üzerindeki Etkisi: Beyazlığını Kaybeden Dişler

Bebeklikte çıkan süt dişler ve arkasından gelen kalıcı dişlerin orijinal rengi beyaz veya beyazın çok yakın bir tonudur. Bu doğal renk, zaman içerisinde farklı nedenlere bağlı olarak kaybedilebilir. Buradaki en etkili nedenler şunlardır:

 • Beslenme

Çay ve kahve gibi bazı içecekler, dişlerde leke bırakma eğilimindedir. Söz konusu gıdaları aşırı tüketenlerin dişlerinde lekelerin oluşması ve sararmaların meydana gelmesi beklenen bir durumdur. Bu tür içeceklerin ve bazı yiyeceklerin içerisinde yer alan pigmentler, mineye nüfuz ederek buradaki olumsuz etkiye yol açar.

 • Sigara

Sigara, dişlerin sararmasının ve doğal rengini kaybetmesinin en önemli nedenlerinden biridir. İçerisindeki kimyasallar, duman ile birlikte ilk olarak dişlerle temas eder ve burada birikmeye başlar. Biriken bu maddeler sararmalara ve kötü bir görünüm meydana gelmesine neden olur.

 • Ağız Hijyeni

Gün içinde tüketilen yiyecek ve içecekler, dişlerde bazı olumsuz etkiler yaparlar. Bunlar, dişlerin günde iki defa fırçalanması ve diş ipiyle temizlenmesi sonucunda geçer. Ancak ağız hijyeninin ihmal edilmesi durumunda geçici etkiler kalıcı hale gelir ve dişlerin renginde sararmalara yol açar.

Sakarya Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatma, dişlerin rengini açmak için yapılan bir işlemdir. Bu işlem, diş hekimi tarafından ofiste veya evde yapılabilir.

Ofis tipi diş beyazlatma: Diş hekimi tarafından yapılan bir işlemdir. Dişlere özel bir jel sürülür ve jel, ışık veya lazer ile aktive edilir. Bu işlem, genellikle bir saat sürer ve sonuç hemen görülür. Ofis tipi diş beyazlatma fiyatları, 2023 yılı itibarıyla ortalama 2.000 TL ile 3.000 TL arasındadır.

Ev tipi diş beyazlatma: Diş hekiminin verdiği özel bir jel ve kalıp kullanılarak evde yapılan bir işlemdir. Jel, dişlere uygulanır ve kalıp takılır. Bu işlem, genellikle iki hafta sürer. Ev tipi diş beyazlatma fiyatları, 2023 yılı itibarıyla ortalama 1.500 TL ile 2.500 TL arasındadır.

Buradaki fiyatlar Türk Diş Hekimler Birliğinin belirlediği fiyatlardır kliniğimizle herhangi bir ilgisi yoktur. Sadece bilgi verme amaçlı yazılmıştır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Kullanılan farklı diş beyazlatma yöntemleri vardır. Bu yöntemler genel itibariyle diş hekimleri tarafından yapılan profesyonel işlemler ve evde diş beyazlatma şeklinde ikiye ayrılır.

 • Ofis Tipi Beyazlatma (Ofis Bleaching)

Ofis tipi beyazlatma, diş hekimleri tarafından yapılan profesyonel işlemlerdir. Bunlar, kesin ve etkili sonuçlar verir. Üstelik tamamen güvenlidir. Minenin veya diş etlerinin zarar görmemesi için özel önlemler alınır.

Diş beyazlatıcı olarak adlandırılan özel jeller, solüsyonlar ve ajanlar, hekimler tarafından kullanılır. Genellikle içerisinde etkili bileşenlerden biri olan hidrojen peroksit bulunur ve uygulanmadan önce gerekli önlemler alınır. Ayrıca, ışıkla aktive olan özel jeller de diş beyazlatma için kullanılır ve oldukça etkili sonuçlar sağlar.

İstenen sonucun ortaya çıkması için hastanın diş rengine bağlı olarak 2-3 seans yapılır. Her seans ortalama 60 dakika sürer ve seans sonunda sonuç direkt olarak görülür. Tüm seansların tamamlanması ile istenen beyazlık seviyesine gelinir. Buradaki sonuçlar, talimatlara uyulduğunda uzun süre kalıcı olur.

 • Ev Tipi Beyazlatma (Home Bleaching)

Ev tipi beyazlatma ise yapılan kontroller sonrasında doktor tarafından verilen beyazlatıcı jelin evde uygulanmasıdır. Söz konusu jelin içerisindeki beyazlatıcı ajanların oranı çok daha düşüktür. Böylece olası zarar riski ortadan kaldırılır. Bu jeller, doktor talimatlarına göre günde bir veya iki defa olmak üzere iki hafta boyunca uygulanır.

Diş beyazlatma-evde doğal olarak da yapılabilir. Doğal olarak kullanılan farklı maddeler vardır. Bunların en popüleri ise karbonattır. Karbonatla diş beyazlatma, doğal renginde çok küçük değişimler olan dişlerde etkili sonuçlar verir. Bu yöntem için karbonata limon damlatılır ve oluşan karışım ile dişler fırçalanır.

Diş beyazlatma evde sadece hafif düzeydeki renk değişimleri için yapılır. Evde yapılacak uygulamalarda, özellikle dişlere zarar verecek maddelerden, solüsyonlardan uzak durulması gerekir. Aksi durumda telafisi çok zor sorunlar yaşanacaktır.

 • Diş beyazlatma işlemi nasıl uygulanır?

  Diş beyazlatma işlemi, evde ve ofiste olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Evde uygulanan yöntem, doktor tarafından verilen ilaçların günde bir veya iki defa dişlere uygulanması şeklindedir. Ofiste diş hekiminin bizzat uyguladığı yöntemin aşamaları ise şu şekildedir:

 • İlk olarak dişlerdeki taşlar detaylı olarak temizlenir.
 • Renk tonu kaydedilir ve işlem sonunda ortaya çıkan renk değişiminin fark edilmesi sağlanır.
 • Beyazlatıcı etkisi olan maddelerin uygulanmasından önce koruyucu önlemler alınır. Böylece olası olumsuz etki riski tamamen ortadan kaldırılmış olur.
 • İçerisinde karbamid peroksit veya hidrojen peroksit bulunan diş beyazlatma jeli özenli bir şekilde dişlere uygulanır. (Bazı jeller, uygulama sonrasında UV ışınları aktive edilir. Bu tür jeller kullanıldıktan sonra dişlere özel bir ışık tutulur.)

Bütün bu işlemler ortalama 60 dakika sürer. İstenen sonucun elde edilmesi için bu işlemler 2 veya 3 seans olarak yapılır. Son seansın ardından renk tonu yeniden alınır ve ilk alınan renk tonu karşılaştırılarak hastaların renk değişimini görmeleri sağlanır.

Diş Beyazlatma zararlı mı?

Diş beyazlatma amacıyla kullanılan jellerin ve solüsyonların içerisinde genellikle hidrojen peroksit gibi ajanlar bulunur. Bu maddeler, diş minesine tutunan ve renk değişimine neden olan organik ve inorganik maddelerin etkili olarak temizlenmesini sağlar.

Diş beyazlatıcı olarak kullanılan ajanlar, deneyimli ve uzman doktorların elinde son derece güvenlidir. Ancak yanlış oranda beyazlatıcı içeren solüsyonlar veya olması gerekenden daha uzun süre yapılan uygulamalar, dişler için zararlı etkiler yapar.

Buradaki süreç, tamamen kişiye özel olarak planlanmalıdır. Dişlerin renk tonu dikkate alınarak yapılacak uygulamanın süresi ve kullanılacak jelin yoğunluğu özenli bir şekilde belirlenmelidir.

Gülüş tasarımı hizmeti arayanların nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunun. Deneyimli bir diş hekimi seçiminin önemini ve sürecin kişiye özel olması gerektiğini vurgulayın.

Uzman ve deneyimli bir hekim kontrolünde yapılan işlemler tamamen güvenlidir. Olumsuz etkilerin meydana gelmemesi için gerekli koruyucu önlemler alındığından istenmeyen sonuçlar meydana gelmeyecektir. Ancak profesyonel olmayan uygulamaların ağız ve diş sağlığı açısından ciddi riskler içerdiği unutulmamalıdır. Gerekli bilgileri uzman ekibimizden alabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Fiyatları 2023

Diş Beyazlatma ÇeşitleriKDV Hariç Fiyat %8 KDV Dahil Fiyat
Diş Ağartma (Beyazlatma Vital Tek Diş En Çok 4 Adet) (Malzeme Ücreti Hariç)467,59 TL505,00 TL
Diş Ağartma (Beyazlatma - Devital Tek Diş ) (Seans Başına - Dolgu Hariç) 587,96 TL635,00 TL
Diş Ağartma (Beyazlatma - Tek Çene) (Malzeme Ücreti Hariç) 2.787,04 TL3.010,00 TL
Ev Tipi Diş Beyazlatma Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
Ofis Tipi Diş Beyazlatma Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
Jeller ile diş beyazlatma Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
Kombine beyazlatma Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
Devital beyazlatma Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
Lazer ile diş beyazlatma Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz
Diş ağartma yöntemi Lütfen Fiyat Sorunuz Lütfen Fiyat Sorunuz

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi tip diş beyazlatma yöntemi daha uygundur?

Dişlerin beyazlatılması için ofis tipi ve ev tipi olmak üzere iki farklı yöntem kullanılır. Ofis tipi, uzman bir hekim kontrolünde yapıldığında çok daha güvenli ve çok daha etkilidir. Özellikle renk değişimi fazla olanların ofis tipi seçeneğini tercih etmesi daha doğru olacaktır.

Dişlerin beyazlaması ne kadar sürer?

Yapılan seansların uzunluğu genellikle 60 dakikadır. İstenen ton değişimlerine bağlı olarak bu işlemler 2-3 seans olarak uygulanır.

Diş beyazlatmanın etkisi kalıcı mıdır?

Talimatlara ve tavsiyelere dikkat edilmesi durumunda beyazlama etkisi uzun süreli olur. Uzun süreli kalıcılık için yoğun şekilde çay ve kahve tüketiminden kaçınılması, sigara kullanılmaması ve ağız hijyenine özen gösterilmesi gerekir.

Diş renginin farklı olmasının sebebi nelerdir?

Diş renginin doğal rengini kaybetmesini nedenleri; aşırı çay ve kahve tüketimi, sigara kullanımı, ilaçların yan etkisi, geçirilen hastalıklar, ağız hijyenine dikkat edilmemesi ve yaşlılık şeklindedir.

Ev tipi diş beyazlatma tedavisinde nelere dikkat edilmelidir?

Ev tipi diş beyazlatma tedavisi uygulanırken, doktorun talimatlarına kesin olarak uyulmalıdır. Burada en ufak bir esnekliğe gidilmemeli ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde direkt olarak doktorla iletişime geçilmelidir.Özellikle renk değişimi fazla olanların ofis tipi seçeneğini tercih etmesi daha doğru olacaktır.

Randevu Formu